1 mai

Istoria zilei de 1 mai ne duce înapoi în 1886 și la inițiativa Federației Sindicatelor Statelor Unite și Canadei de a milita pentru reducerea programului de muncă la 8 ore, fără scăderea salariului.
În urma protestelor, muncitorii au avut câștig de cauză și victoria lor a răsunat în istorie, ziua de 1 mai fiind apoi sărbătorită la nivel internațional.

În România, această zi a fost 'pătată' de nuanțe propagandistice comuniste și scopul ei s-a îndepărtat de origine însă, pentru noi, succesul sindicatelor rămâne laitmotivul lui '1 mai muncitoresc.'

Sindicatul nu este o unealtă politică, nici dușmanul angajatorilor. Sindicatul suntem noi azi, sunt americanii de la 1886 și orice angajat care vrea să i se respecte drepturile și cere o schimbare în bine.
Așa că indiferent cum am sărbători această zi, fie că la birou sau la picnic, să ne amintim că doar ÎMPREUNĂ suntem MAI PUTERNICI!