Al V-lea Congres Mondial al UNI Global Union

Al V-lea Congres Mondial al UNI Global Union a avut loc la Liverpool sub semnul solidaritatii intre oameni. Unul dintre instrumentele folosite este GFA (Global Framework Agreement). Din ce in ce mai multe multinationale semneaza impreuna cu UNI astfel de acoduri, fiind de acord sa aplice aceleasi conditii de munca in toate tarile.
In sectorul financiar bancar din Romania doar GSG-BRD are semnat un astfel de acord.

Incercam de 8 ani sa incheiem un astfel de acord cu Unicredit. Din pacate, ideologia "One Bank, one UniCredit" este respectata doar in cazuri atent selectionate de catre banca si mai putin cand e vorba de drepturi uniforme pentru toti angajatii grupului, indiferent de tara in care lucreaza.

Sindicatul U.P.A Romania va lupta in continuare pentru drepturile noastre!

La acest Congres, FSAB a fost reprezentat de Paraschiv Constantin si Adrian Soare.

IMPREUNA, MAI PUTERNICI!

Pentru poze, va rugam accesati pagina de Facebook a sindicatului.