Better Banks for People; People for Better Banks

In perioada 12-19 februarie 2014 am reprezentant Federatia Sindicatelor din Asigurari si Banci din Romania precum si organizatia noastra la 2 actiunI UNI (Confederatia Internationala  a Sindicatelor) ce au avut loc in Statele Unite ale Americii.

Prima s-a desfasurat in Orlando si a avut ca tema "Cresterea standardelor ocupationale in call center-urile din intreaga lume".

Invitatul special al acestei conferite a fost Congresmenul Alan Grayson, ce si-a prezentat sustinerea cu privire la respectarea si imbunatatirea drepturilor angajatilor din US.

In continuare, au fost prezentate probleme cu care angajatii din acest sector se confrunta, au fost date exemple atat de bune practici cat si de rele tratamente, discriminari si dificultati ale angajatilor din diferite tari. Am incercat impreuna sa identificam solutii comune de imbunatatire ale acestor conditiiatat prin schimb permanent de informatii cat si prin scrisori de solidaritate.

O sectiune speciala a fost dedicata exemplelor din sectorul financiar-bancar. In aceasta parte, in fata a mai mult de 300 de persoane, am avut prilejul sa fac o prezentare despre bunele practici; ale sindicatelor din sistemul financiar-bancar din Romania cat si colaborarea sindicatelor din Unicredit Group pe care incepem sa o avem in cadrul Aliantei Sindicale din Unicredit.

Totodata, au fost prezentate aceste bune practici si din alte tari precum Noua Zeelanda, UK, Germania, Philippine, Brazilia si Africa de Sud.

Cea de-a 2 a actiune s-a desfasurat la New York si a implicat creerea unei  entitati comune denumita Global Finance Workers, ce are in componenta  UNI Finance, Committee for Better Banks (CBB) si Communication Workers of America (CWA). Aceasta alianta isi propune sindicalizarea lucratorilor bancari din US precum si constientizarea conditiilor de lucru ale acestora in intreaga lume.

Apoi am organizat prima campanie in acest sens numita "Better Banks for People; People for Better Banks".

Impreuna cu 20 de sindicalisti din sistemul financiar-bancar din intreaga lume am ELABORAT o strategie pentru urmatoarele 9 luni de actiuni atat in US cat si la nivel global.

Toate acestea au culminat cu un protest in fata cladirii City Bank 388 Greenwich St on Wall Street.

In cadrul conferintei de presa ce a urmat, am subliniat diferentele in ceea ce priveste drepturile angajatilor din aceleasi societati ce activeaza in tari diferite. In speta, lipsa totala a acestor drepturi pentru angajatii din US.

In ultima parte a zilei ne-am deplasat in mai multe filiale ale bancilor multinationale si am incercat sa ii facem pe angajati sa constientizeze toate aceste diferente majore si sa ni se alture in demersurile noastre.