Life Long Learning - proiect de promovare a dialogului social la nivel european

Ca urmare a afilierii Federatiei Sindicatelor din Asigurari si Banci  la UNI Europa Finance,  Sindicatul U.P.A Romania a fost invitat sa participe la proiectul Life Long Learning, proiect initiat in data de 4 noiembrie 2012, cu scopul de a sprijini dialogul social la nivel european - in special in tarile aderente post 2004, Bulgaria, Croatia si Romania - dar si de a imbunatati relatiile industriale existente in aceste tari, urmand a fi incheiat in octombrie 2013.

Life Long Learning reprezinta un instrument esențial pentru a asigurarea durabilitatii si dinamicii sectorului bancar. Acesta contribuie la imbunatatirea calitatii serviciilor de consiliere a clienților, fiind un instrument atat de motivare a angajaților si de imbunatatire a pregatirii profesionale a acestora in vederea asigurarii competitivitatii sectorului financiar european la nivel global, cat si de combatere a provocarilor demografice din Europa.

Partenerii sociali europeni din sectorul bancar au derulat cu succes mai multe proiecte finanțate de Uniunea Europeana, atat n unele dintre țările candidate, cat si in noile state membre ale Uniunii, proiecte n care partenerii sociali europeni fac schimb de informații și experiențe cu privire la relațiile industriale si Dialogul social la nivel național.

Unul dintre principiile fondatoare ale Uniunii Europene este constituirea unui sistem bazat pe parteneri sociali care sa aiba un rol-cheie n dezvoltarea și reglementarea pieței forței de muncă. Prin urmare, este extrem de important ca toate statele membre și candidate, sa aiba parteneri sociali naționali puternici și un dialog social bazat pe ncredere reciprocă.

Din acest motiv, printre principalele etape ale proiectului in desfasurare sunt prevazute intalniri organizate de UNI Europa Finance cu partenerii dialogului social din cadrul proiectului, intalniri care vor avea loc la Zagreb - Croația (28 februarie 2013), București România (23 aprilie 2013) si Sofia  Bulgaria (27 iunie 2013).

La aceste intalniri sindicatul nostru va fi reprezentat de catre cei doi vicepresedinti, Adrian Soare si Horia Nita.

In perioada 27 februarie  3 martie s-a desfasurat la Zagreb primul Seminar al Proiectului. Cu aceasta ocazie am vazut realitatera relatiilor sindicate si al formarii professionale continue din spatiul sud-est europea. Este vorba in primul rand destre colegii din Croatia cu intrebari si interventii din partea Romaniei si Bulgariei. De asemenea au participat si au facut prezentari colegii sindacalisti din Cipru si Malta.

In luna aprilie se va desfasura la Bucuresti un alt modul in care vom presenta realitatea din Romania cu privare la aceste aspecte