Seminarul "Promoting and Strengthening Gender Equality in Finance Sector"

“A feminist is someone who believes in social, political, and economic equality of the sexes.”
― Sheryl Sandberg

Multi dintre noi iau ca atare faptul ca “femeile sunt egale cu barbatii”, fara sa stie lupta istorica din spate. Invatand din trecut, s-a construit prezentul, insa munca nu se incheie aici, ci trebuie continuata pentru ca viitorul sa asigure egalitate deplina femeilor fata de barbati pe piata muncii.

Auzim des ca femeile sunt platite mai putin decat barbatii, dar realitatea ne arata ca o femeie si un barbat au, de cele mai multe ori, acelasi salariu net pentru aceelasi job, pentru care ambii au aceeasi educatie sau pregatire vocationala.  Asadar, sunt egali, nu?

Da, daca privim pe termen scurt – de la luna la luna. Pe termen lung, insa, lucrurile stau diferit si femeile ajung la sfarsitul carierei in dezavantaj. Vor fi castigat mai putin decat colegii lor barbati pentru ca nu vor fi considerate pentru promovari, cursuri sau pozitii de management.

Exista acel “social unconscious bias” care ne dicteaza anumite prejudecati fata de anumite categorii de oameni, cum ar fi ca femeile sunt sensibile, emotive, si ca “locul lor” e in bucatarie, nu pe piata muncii sau la conducerea unei companii. Totodata, femeile par sa fie “predestinate” si acceptate in domenii care presupun grija fata de altcineva- invatamant, ingrijire medicala, asistenti sociali, etc si mentalitatea colectiva le indruma si le tine blocate in aceste domenii.

Delegati din 8 tari au lucrat impreuna (de pe 16 pe 19 octombrie 2018) si au construit o imagine de ansamblu despre ce inseamna discriminarea de gen in tara lor, ce masuri legislative s-au luat la nivel national sau de sindicat.

Lucrand in echipe, am imprumutat bune practici unii de la altii si am incercat sa gasim modalitati prin care sindicatele pot demara o schimbare in mai bine pentru femeile din piata muncii si nu numai.

Problema e complexa, pentru ca presupune schimbarea unor paradigme sociale, insa progresul seminificativ ne-a aratat ca se poate si ca feminismul nu e “o treaba de femei”, ci un fenomen social si economic cu impact asupra tuturor: barbati, femei, baieti, fetite.

Sure de informare: http://www.uni40for40.org/, https://www.ilo.org/global/research/global-reports/weso/trends-for-women2018/WCMS_619577/lang--en/index.htm